مقالات

آرایش چشم های حساس و نکات مهم برای میکاپ چشم حساس

آرایش چشم های حساس

برای آرایش چشم های حساس نیاز به اجرای یک سری ترفندها و نکات مهم دارید. اگر چشم‌های حساسی دارید نیازی نیست که برای همیشه با آرایش چشم خداحافظی کنید. با استفاده از نکات و ترفندهای آرایشی می‌توانید از آبریزش و خارش چشم جلوگیری کنید. اگر چشم حساس دارید حتی با استفاده کمی از ریمل و خط چشم، چشم‌های شما قرمز می‌شود و سوزش و خارش پیدا می‌کند. اما نگران نباشید. در ادامه این مطلب از وب سایت آزاده بدخشان، بهترین میکاپ آرتیست زاهدان ب ما همراه باشید تا نکات آرایشی برای چشم های حساس را یاد بگیرید.

چرا وقتی آرایش میکنم چشمام قرمز میشه؟

در ادامه این مطلب به پاسخ این سوال می‌رسید. اما لازم است بدانید که برخی از افراد چشم های حساسی دارند. عوامل زیادی هستند که باعث می‌شوند تا چشم‌ها در زمان آرایش کردن دچار قرمزی، خارش و سوزش شوند. معمولا چنین افرادی به رنگ‌ها، عطرها و مواد نگهدارنده مواد آرایشی حساسیت دارند. در زیر به دلایل حساسیت چشم با مواد آرایشی میپردازیم:

درماتیت تماسی

میکاپ چشم‌های حساس برای یک آرایش چشم مجلسی بسیار سخت است. چراکه برای این نوع چشم‌ها باید از وسایل آرایشی مناسب و ضد حساسیت استفاده کرد تا از آسیب رسیدن به چشم‌ها جلوگیری شود. افرادی که چشم‌های حساس دارند اگر مواد آرایشی را در کنار چشم‌هایشان لمس کنند چشم‌هایشان تحریک می‌شود. یکی از مقصرهای واکنش چشم به آرایش، درماتیت تماسی است. درماتیت تماسی یک بیماری پوستی است که در آن ماده‌ای وجود دارد که سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند. در نتیجه پوست دچار خارش می‌شود. درماتیت تماسی از طریق آرایش چشم می‌تواند دو نوع باشد. در زیر به توضیح هر کدام از این دو نوع پرداخته‌ایم:

درماتیت تماسی آلرژیک

ممکن است که چشم‌ها به یک یا چند ماده مورد استفاده در ترکیب مواد آرایشی، حساس باشند. سیستم ایمنی، بدن را تحریک می‌کند و چشمان شما را دچار خارش و قرمزی می‌کند. یکی دیگر از علائم درماتیت تماسی آلرژیک، کهیر و ورم پوست یا چشم است.

درماتیت تماسی تحریک کننده

این بیماری طی مدت طولانی در اثر استفاده زیاد و دائم از محصولات آرایشی ایجاد می‌شود. ممکن است چشم قبلا در اثر استفاده از محصولات آرایشی واکنشی نشان نداده باشد، اما بعد از مدتی واکنش نشان دهد. بیشترین علائم این بیماری خارش و سوزش چشم است. زمانی که این علائم شدید باشند، تاول‌هایی در چشم ایجاد می‌شود. برخی از مواد تشکیل دهنده در مواد آرایشی باعث ایجاد این بیماری می‌شوند. حتما حتما در زمان خرید محصولات آرایشی دقت کنید.

چه موادی در محصولات آرایشی باعث ایجاد آلرژی چشم ها می‌شوند؟

در زیر به موادی اشاره کرده‌ایم که چشم‌ها به آنها حساسیت دارند. حتما برای خرید و آرایش چشم های حساس دقت کنید که مواد زیر، درون مواد آرایشی نباشند:

  • تالک: حتما به ترکیبات سایه چشم دقت کنید. اگر ماده اصلی پالت سایه پودر تالک است آن را نخرید. استفاده زیاد از تالک در اطراف چشم و آرایش چشم های حساس باعث تحریک چشم می‌شود. سعی کنید بهترین مارک سایه چشم را خریداری کنید.
  • مواد نگهدارنده: تمامی محصولات آرایشی چشم دارای نوعی مواد نگهدارنده مثل برونوپول یا دایمتیکون هستند که باعث تحریک چشم می‌شوند.
  • رنگ‌ها: لازم است به رنگ‌های سایه چشم دقت زیادی شود. چرا که برخی از رنگ‌های سایه چشم باعث ایجاد حساسیت می‌شوند.
  • عطرها: عطرهای استفاده شده در مواد آرایشی برای آرایش چشم های حساس می‌تواند باعث آلرژی و حساسیت شوند. بنابراین در زمان خرید محصولات آرایشی برای آرایش چشم های حساس به ترکیبات مواد آرایشی دقت کنید.

در آرایش چشم حساس به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای آرایش چشم حساس در میکاپ عروس لازم است که با نکات زیر آشنایی داشته باشید و آنها را رعایت کنید:

انتخاب محصولات آرایشی بدون حساسیت

اولین نکته‌ای که باید برای آرایش چشم های حساس دقت کنید انتخاب و خرید محصولات آرایشی ضد حساسیت است. محصولات ضد حساسیت دارای ماده‌هایی هستند که باعث می‌شوند تا چشم‌ها دچار آلرژی نشوند. می‌توانید از محصولات بدون عطر استفاده کنید. با این انتخاب احتمال سوزش چشم‌ها بسیار کم است.

انتخاب سایه مناسب یکی از نکات آرایشی برای  آرایش چشم های حساس

بهتر است به جای سایه‌های پودری از سایه‌های کرمی برای آرایش چشم های حساس استفاده کنید. این نوع سایه‌ها از ایجاد واکنش چشم جلوگیری می‌کنند. سایه چشم پودری دارای تالک است. ماده تالک یک تحریک کننده برای چشم های حساس است. اگر این سایه در اطراف چشم پخش شود و یا به درون چشم نفوذ پیدا کند باعث واکنش آلرژیک می‌شود.

تغییر نحوه آرایش چشم یکی از نکات کلیدی برای آرایش چشم حساس

علاوه بر انتخاب محصولات آرایشی، نحوه آرایش باعث سوزش چشم می‌شود. اگر ضربه‌های سختی به پلک در زمان آرایش وارد شود پلک‌ها تحریک می‌شوند.بنابراین در زمان استفاده از محصولات چشم باید ملایمت زیادی داشت. بهترین راهکار برای آرایش چشم‌های حساس استفاده از حرکات آرام و نوازش گونه است.

استفاده از براش‌های آرایشی باکیفیت یکی از ترفندهای آرایشی برای چشم های حساس

براش‌های کثیف یا دارای مو زبر باعث سوزش چشم می‌شوند. بجای این براش‌ها از براش‌هایی استفاده کنید که مو نرم دارند. همچنین سعی کنید به طور مرتب براش‌ها را بشویید تا تمیز باشند و چشمان شما از هرگونه عوارض جانبی دور باشند.

عدم استفاده از خط چشم آبی برای آرایش چشم های حساس

خط چشم‌های آبی ظاهری برجسته و دلکش به شما می‌دهند. همچنین زیبایی چشم‌ها را چند برابر می‌کنند.اما اگر چشم‌های حساس دارید فقط از خط چشم مشکی استفاده کنید. چون خط چشم‌های مشکی محرک چشم نیستند. اگر می‌خواهید ظاهر چشمان شما جذاب‌تر باشد می‌توانید خط چشم را زیر خط آبی بکشید.

آرایش چشم ساده یکی از نکته‌های مهم و کاربردی برای آرایش چشم های حساس

بیشتر از حد معمول از محصولات آرایشی برای آرایش چشم استفاده نکنید. برای مثال اگر چشمان حساسی دارید فقط از خط چشم یا سایه استفاده کنید. اگر از خط چشم استفاده کردید دیگر نیازی به سایه چشم ندارید. استفاده همزمان از چند ماده آرایشی باعث تحریک چشم و ایجاد آلرژی می‌شود.

دقت زیاد در زمان آرایش چشمهای حساس

انجام آرایش چشم های حساس بسیار سخت است. چرا که خیلی سریع دچار حساسیت می‌شوند. در زمان آرایش چشمهای حساس دقت زیادی به خرج دهید. همچنین سعی کنید با استفاده از ترفندهای آرایشی و محصولات باکیفیت، بدون تحریک چشم آرایش را انجام دهید.

آرایش را به طور کامل پاک کنید

یکی از نکات مهم برای آرایش چشم های حساس این است که آرایش را به طور کامل پاک کنید. از خوابیدن با آرایش همیشه خودداری کنید. از یک پاک کننده آرایش خوب استفاده کنید و به آرامی تمام میکاپ چشم خود را پاک کنید.

عدم استفاده از کرم پودر و کانسیلر

اگر دوست دارید از کرم پودرها و کانسیلرهایی که دارای ضد آفتاب هستند استفاده کنید بهتر است از ترکیباتی استفاده کنید که شامل مواد معدنی دی اکسید تیتانیوم و زینک اکساید هستند. زیرا این ترکیبات باعث تحریک چشم ها نمی‌شوند. اگر از کانسیلرها و کرم پودرهای مخملی که دارای ترکیبات  آووبنزون و اکتینوکسات هستند در نزدیکی چشم‌های حساس استفاده کنید باعث تحریک چشم ها می‌شوند. به همین دلیل بهتر است از کانسیلرها و کرم پودرها استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *