مقالات

میکاپ مصری و نحوه آرایش چشم مصری

میکاپ مصری و نحوه آرایش چشم مصری

میکاپ مصری نوعی آرایش فانتزی است که در آن از رنگ‌هایی مثل مسی آتشین و طلایی براق برای ایجاد جلوه‌ای خاص در چهره استفاده می‌شود. آرایش خط چشم مصری با پوشاندن هر دو پلک بالا و پایین با سرکه و ایجاد خطوطی فراتر از گوشه خارجی چشم است. خط چشم مصر باستان اصولا ضخیم و کشیده بودند که روی بادامی بودن چشم‌ها تاکید داشتد. سرمه چشم در ارایش مصریان باستان به شکل چشم گربه‌ای کشیده می‌شد. درواقع با آرایش مصری جدید چشم‌ها به سمت بیرون کشیده بنظر می‌رسید. اگر فکر می‌کنید میکاپ مصری سخت ترین مدل آرایش صورت و غلیظ‌ترین میکاپ‌هاست، می‌توانید با برخی تغییرات آن را به میکاپ اروپایی یا میکاپ لایت و شیک مناسب برای مهمانی‌ها و مجالس تبدیل نمایید.

میکاپ مصری یا آرایش مصری جدید باعث تیز و زاویه‌دار کردن صورت خواهد شد و بیشترین تمرکز در آن روی خط چشم گربه ای و چشم‌هاست. در ادامه این مطلب از وب سایت آزاده بدخشان بیشتر به ارایش مصریان باستان و سبک میکاپ مصری و همچنین نحوه انجام آرایش چشم مصری خواهیم پرداخت.

سبک ارایش مصریان باستان

مصریان باستان به دلیل تشریفات زیبایی و خاصشان معروف بودند و یکی از جذاب‌ترین و نمادین‌ترین تکنیک‌های آرایشی آن‌ها، خط چشم مصری است. در مصریان باستان، زیبایی نماد قداست بود و هر چیزی که استفاده می‌کردند علاوه‌بر جنبه زیبایی، جنبه معنی نیز داشت. در سبک ارایش مصریان باستان، آرایش چشم و خط چشم مصری درماتیک و با استفاده از لوازمی به نام کهل (kohl) یا مسدمت (mesdemet) انجام می‌شد. مسدمت‌ها توسط کانی‌های سرب و مس ساخته می‌شدند و با وجود آنکه استفاده مداوم از آن‌ها روی پوست سالم بنظر نمی‌رسید، در زمان خود طرفداران زیادی داشت.

کهل پودری ساخته شده از ذغال بود که استفاده از آن در میان مصریان باستان رواج زیادی داشت. آن‌ها از این ماده برای اجرای خط چشم گربه ای یا خط چشم مصری استفاده می‌کردند. اجرای خط چشم مصر باستان نه تنها سبب افزایش زیبایی چشم‌ها می‌شد، بلکه اهمیت نمادین و فرهنگی قابل توجهی نیز داشت. امروزه آرایش مصری جدید همچنان علاقه‌مندان به زیبایی را به خود مجذوب می‌کند. در ادامه بیشتر به نحوه انجام آرایش چشم مصری و میکاپ مصری خواهیم پرداخت.

خط چشم مصر باستان در میکاپ مصری

آرایش چشم مصری که به عنوان خط چشم مصری باستان یا سرمه نیز شناخته می‌شود، سبکی متمایز از آرایش چشم است که از مصر سرچشمه گرفته است. میکاپ مصری برای هزاران سال توسط زنان و مردان بکار می‌رفت. مشخصه اصلی میکاپ مصری، ظاهری پررنگ، تیره و دراماتیک است که اغلب دارای خطوطی ضخیم و سیاه در اطراف چشم‌هاست. اولین مواد آرایشی در میکاپ مصری، سرمه بود. سرمه از آسیاب مواد معدنی نظیر مالاکیت (کربنات مس) و گالن (سولفید سرب) به صورت پودر ریز تولید می‌شد. مصریان این ماده را با روغن و یا آب مخلوط می‌کردند و خمیر یا مایعی برای استفاده در اطراف چشم می‌ساختند.

مصریان براین باور بودند که سرمه چشم‌ها علاوه بر زیبایی خواص درمانی و محافطتی نیز دارد و از چشم در برابر عفونت‌های چشمی و آفتاب بیابان محافظت می‌کند. علاوه بر آن آن‌ها معتقد بودند آرایش سنگین و تیره موجب افزایش زیبایی چشم‌ها و ایجاد کنتراست جذابی در برابر پوست می‌شود.

مراحل اجرای میکاپ مصری

درزیر به مراحل انجام میکاپ مصری سخت ترین مدل آرایش صورت خواهیم پرداخت:

نحوه زیرسازی در میکاپ مصری

از مهم‌ترین نکات در میکاپ مصری ایجاد تناسب و تعادل میان پوست صورت و گردن می‌باشد. اگر تضادی در این دو ناحیه مشاهده شود، آرایش مصری جدید ظاهر خوبی نخواهد داشت. برای زیرسازی در میکاپ مصری از فوندانسیون‌های تیره با تناژ برنز استفاده می‌شود. بدین منظور ابتدا باید صورت خود را بشویید و از مرطوب‌کننده‌ای مناسب برای تامین چربی و آبرسانی پوست استفاده کنید. سپس با کرم پودر مخملی و یا یک کرم پودر خوب با تناژ تیره تا متوسط پوست خود را صاف و یکدست کنید.

درصورتی که از کرم پودری مناسب و ضدحساسیت استفاده نکنید، ممکن است تیره شدن کرم پودر روی صورت رخ دهد. کرم پودر را علاوه‌بر صورت روی گردن خود نیز به صورت ضربه‌ای فید کنید. پس از ثابت کردن آرایش از پودر یا اسپری فیکس استفاده کنید.

استفاده از پرایمر سایه چشم روی پلک

پس از مرطوب کردن پوست پلک، از یک پرایمر سایه چشم یا کانسیلر و لایه نازکی کرم پودر روی پلک استفاده کنید. این کار باعث افزایش ماندگاری خط چشم مصری خواهد شد.

استفاده از سایه پایه

برای اجرای سایه پایه در شروع خط چشم مصری باید از یک سایه طلایی روشن یا خنثی استفاده کنید. و آن را روی همه پلک خود، از قسمت خط مژه تا استخوان ابرو پخش کنید.

پوشش چین و چروک پلک

برای آرایش پلک چروک، یک سایه چشم قهوه‌ای مایل به قرمز متوسط را روی چین و چروک پلک بزنید. از براشی کرکی جهت ترکیب رنگ با حرکات برف پاکنی استفاده نمایید تا جلوه‌ای یکدست و نرم ایجاد شود.

اجرای خط چشم مصری

برای اجرای خط چشم گربه ای از خط چشم سیاه یا قهوه‌ای تیره برای خط مژه بالایی استفاده نمایید. از گوشه داخلی چشم خط چشم را شروع کنید و به تدریج آن را ضخیم نمایید و به طرف گوشه بیرونی حرکت کنید. خط را مقداری از گوشه بیرونی چشم امتداد دهید تا بالی نسیتا ضخیم ایجاد شود. این ترفند شکل کلاسیک سایه و خط چشم مصری را بوجود می‌آورد. شما می‌توانید دنباله خط چشم مصری را براساس سلیقه‌تان تا هرجا دوست دارید ادامه دهید.

اجرای خط چشم پایین

با استفاده از همان خط چشمی که در پلک بالا استفاده کردید، از قسمت بیرونی چشم که دوست دارید، خط چشم مصری را شروع کنید. قبل از رسیدن به مجرای اشکی چشم، خط را قطع کنید.

استفاده از سرمه چشم

میکاپ مصری به دلیل خط چشم سرمه‌ای مشکی و برجسته خود معروف است. برای اجرای این خط چشم باید از مداد سرمه‌ای یا یک سایه چشم مشکی و براشی زاویه‌دار استفاده نمایید. با استفاده از براش و سایه چشم حاشیه داخلی خط مژه پایین و بن مژه را پر کنید. کمی سرمه را در امتداد خط مژه پایینی خود بکشید تا اثری دودی بوجود آید.

ریمل

برای ریمل زدن حرفه ای، یک یا دولایه ریمل به مژه‌های پایین و بالای خود بزنید. این کار به بازتر بنظر رسیدن چشم‌ها و تکمیل میکاپ مصری کمک می‌کند.

استفاده از سایه چشم رنگی

در آخرین مرحله از میکاپ مصری برای اجرای جلوه‌ای لوکس از ارایش مصریان باستان، می‌توانید از سایه چشم طلایی استفاده کنید. بدین صورت که خط چشم یا سایه چشم طلایی را به گوشه داخلی چشم‌ها و در امتداد خط مژه پایینی پخش کنید. این کار درخشندگی ظریفی به چشمان شما می‌بخشد و چشمان شما را برجسته‌تر نشان می‌دهد.

رنگ رژلب مناسب برای میکاپ مصری کدام است؟

برای آرایش لب در میکاپ مصری باید از رژ لبهایی با رنگ‌های مسی روشن و تیره استفاده کنید.

آرایش گونه ها و فک در میکاپ مصری به چه صورت است؟

برای آرایش گونه و فک در میکاپ مصری باید زاویه تیز در فک و گونه‌ها ایجاد کرد. بنابراین باید با فوندانسیون دو درجه تیره‌تر از رنگ زمینه ناحیه فک و گونه را زاویه‌دار و تیز کرد. سپس از رژگونه براق به رنگ برنزی یا مسی برای رژگونه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *