مقالات

پاکسازی صورت و آماده سازی پوست برای میکاپ

پاکسازی صورت و آماده سازی پوست برای میکاپ

یکی از مواردی که در زیبایی میکاپ عروس بسیار تاثیرگذار است پاکسازی صورت عروس است. چراکه اگر یک پاکسازی حرفه‌ای انجام دهید، آرایش و میکاپ بهتر بر روی صورت می‌نشیند. بنابراین یکی از مهم‌ترین مراحل قبل از میکاپ، پاکسازی و فشیال پوست است. اگر لایه‌های پوست و مواد آرایشی ضخیم باشد باید به دلیل وجود قشرهای مرده در سطح پوست، حتما باید پوست را پاکسازی کنید. این کار باعث می‌شود تا میکاپ و آرایش شما نتیجه عالی داشته باشد و کرم پودری که به صورت می‌زنید بسیار شفاف  تمیز نمایان خواهد شد. پوست دارای 3 لایه می‌باشد. این سه لایه عبارتند از:

*اپیدرم جزو اولین لایه پوست است

*لایه دوم پوست: درم

*لایه سوم: هیپودرم

در عمل پاکسازی پوست با لایه‌های شاخی پوست سر و کار داریم. مهم‌ترین نکته در پاکسازی پوست این است که باید انواع پوست را بشناسید که به درستی پاکسازی کنید. آرایش و میکاپ زمانی یکدست و زیبا می‌شود که پوست زیرسازی خوبی داشته باشد. برای اینکه با پاکسازی پوست آشنا شوید و مراحل آن را به ترتیب انجام دهید در ادامه این مطلب از سایت آزاده بدخشان بهترین میکاپ آرتیست زاهدان همراه باشید.

روش‌های شناخت انواع پوست

دو روش برای شناخت پوست وجود دارد. در اولین روش خود مشتری به شما اطلاعاتی درباره پوست خود می‌دهد. اما اگر مشتری پوست خود را نمی‌شناسد باید مشخصات انواع تیپ‌های پوستی را بدانید تا متناسب با نوع پوست پاکسازی صورت را انجام دهید.  برای اینکه تیپ پوستی را بشناسید، بهترین زمان برای شناخت نوع پوست بعد از شستشوی صورت است. همچنین می‌توانید نیم ساعت بعد از بیرون آمدن از حمام  یک دستمال کاغذی را بردارید و روی صورت بگذارید. اگر لکه‌های چربی روی صورت یا دستمال مشاهده کردید پوست شما چرب یا مختلط است. اما اگر مشاهده نکردید پوست خشکی دارید.

برای شناخت نوع پوست می‌توانید به مشخصات زیر توجه کنید:

*پوست چرب : این نوع پوست به شدت در نواحی اطراف بینی، چانه و گونه براق است و دارای جوش است. همچنین لایه‌های پوست ضخیم هستند و منافذ بسیار باز هستند. برای پوست‌های چرب قبل از میکاپ باید بدانید که دور مواد آرایشی دارای الکل و روغن و سولفات را خط بکشید. چراکه این مواد باعث خشکی و التهاب پوست می‌شوند. همچنین پوست در حالت تدافعی قرار می‌گیرد و چربی زیادی را تولید می‌کند.

*مشخصات پوست خشک: پوست خشک شفاف است و منافذ کوچک و ریزی دارد. به شدت کشیدگی در این نوع پوست احساس می‌شود و معمولا دارای کک و مک است.

*پوست خشک و حساس: تمامی مشخصات پوست خشک را دارد و علاوه بر این مشخصات بسیار واکنش پذیر است. همچنین بسیار زود دچار التهاب می‌شود.

*پوست مختلط: نواحی T صورت یعنی پیشانی و چانه و نواحی U صورت یعنی کناره لب و زیر چشم خشک است و کشیدگی در این نواحی احساس می‌شود.

*مشخصات پوست نرمال: این دسته افراد نه پوست چربی دارند و نه پوست خشک. همچنین لکه و جوشی بر روی پوست این افراد مشاهده نمی‌کنید و نسبت به مواد آرایشی و آب و هوا حساسیت ندارند.

روش‌های آماده سازی پوست برای میکاپ

پاکسازی صورت به  زیر انجام می‌شود:

*پاکسازی صورت با بخور و اسکراب

*و پاکسازی پوست صورت بدون دستگاه بخور

*روش‌های خانگی : این روش را می‌توانید در منزل و با چند سرچ در اینترنت انجام دهید. اما این نوع روتین معمولا پاکسازی سطح پوست را انجام می‌دهد.

*یکی دیگر از روش‌های پاکسازی و فشیال پوست روش‌های آرایشگاهی است. این روش‌ها معمولا در سالن‌های زیبایی و مراکز پوست انجام می‌شود. معمولا در این تکنیک از بخور و ماساژ و کرم‌های خاصی استفاده می‌شود. این نوع پاکسازی قوی‌تر از پاکسازی در خانه است.

*روش کلینیکی : این روش باید توسط متخصصین پوست یا تکنسین‌های دارای مدرک بهداشت و درمان (مانند پرستاری) انجام شود. روش‌های کلینیکی باعث پاکسازی عمیق پوست می‌شود و با شیوه‌های مختلف انجام می‌شود.

چرا باید قبل از میکاپ و آرایش پوست را پاکسازی کنیم؟

پوست هر فردی باید 4 هفته یکبار پاکسازی شود. زیرا سلول‌های پوست قدیمی روی صورت باقی میماند و باعث می‌شود که پوست بسیار کدر و پوسته پوسته و ناصاف شود. حتی کرم پودر روی پوست نمی‌خوابد و کرم‌های مغذی که به پوست می‌زنید هم جذب پوست نمی‌شود. یکی دیگر از دلایل پاکسازی صورت قبل از آرایش این است که منافذ پوست به مرور آلودگی‌ها را درون خود جمع می‌کند. این کار منجر به ایجاد دانه‌های سیاه و جوش در پوست می‌شود. پس پاکسازی و فشیال پوست را جزو یک روتین واجب بدانید و هر 1 ماه یکبار انجام دهید.

مراحل پاکسازی صورت با بخور و اسکراب

برای پاکسازی قبل از آرایش با این روش، طبق مراحل زیر پیش بروید:

*ابتدا قبل از بخور پوست باید پوست را از هرگونه مواد آرایشی و آلودگی پاک کنید. بر اساس نوع پوست از شیر پاک کن یا تونر استفاده کنید. بخور صورت باعث می‌شود تا سلول‌های مرده نرم شود و راحت‌تر از روی پوست جدا شود. همچنین جریان خون در زیر پوست بهتر اتفاق می‌افتد. با توجه به نوع پوست مشتری از بخور سرد و یا گرم استفاده می‌شود. بریا پوست چرب از بخور گرم استفاده نمی‌شود زیرا منافذ پوستی باز می‌شود و چربی ترشح می‌شود. برای پوست‌های خشک به دلیل اینکه چربی پوست کم است از فاصله دورتر بخور گرم را انجام می‌دهیم.

*در دومین مرحله باید از اسکراب استفاده کنید و به مدت 5 تا 10 دقیقه روی پوست ماساژ دهید. اسکراب دانه درشت برای پوست‌های معمولی و مختلط و چرب مناسب است. برای پوست خشک از اسکراب دانه ریز باید استفاده شود.

*بعد از اسکراب از ماسک‌های صورت استفاده کنید. سپس آبرسان را به پوست بزنید. در مرحله آخر از تونر استفاده کنید تا منافذ پوست بسته شود و لک ایجاد نشود.

*بعد از همه این موارد از ضد آفتاب استفاده کنید.

مراحل پاکسازی صورت به ترتیب و قدم به قدم

خیلی اوقات پیش می‌آید که میکاپ و کرم پودر روی پوست نمی‌نشیند. در این صورت آرایش چشم مجلسی و شیکی نخواهید داشت. چراکه اگر کرم پودر به خوبی بر روی پوست ننشیند همه میکاپ صورت را بهم ریخته نشان می‌دهد. اگر احساس رضایت از کرم پودر خود بر روی صورت نمی‌کنید، یکی دو ساعت قبل از میکاپ، پوست را پاکسازی کنید. به خصوص اگر به مراسم مهمی دعوت هستید و می‌خواهید آرایشی یکدست داشته باشید. برای داشتن آرایشی زیبا طبق مراحل زیر پوست خود را پاکسازی کنید و به این نکات توجه داشته باشید:

اولین مرحله پاکسازی صورت: تمیز کردن پوست

حتما پوست خود را قبل از میکاپ به خوبی بشویید. ابتدا دست‌های خود را به خوبی تمیز کنید و سپس به تمیزی پوست خود بپردازید. با یک پاک کننده آلوئه ورا پوست خود را تمیز کنید. همچنین می‌توانید از شوینده مناسب پوست خود و فیس واش و ژل استفاده کنید. به طور کلی از هر چیزی که با پوست صورتتان سازگار است استفاده کنید. اگر از پاک کننده استفاده می‌کنید مقداری از آن را روی نوک انگشت خود بزنید و به آرامی بر روی پوست ماساژ دهید. بعد از چند دقیقه ماساژ، با آب گرم صورت خود را بشویید. سپس بعد از شستوی صورت از تونر استفاده کنید تا به طور کامل پوست تمیز شود.

لایه برداری پوست

لایه برداری پوست به شما کمک می‌کند تا سلول‌های مرده پوست از روی پوست پاک شود. در نتیجه پوست سلول‌های جدیدی را می‌سازد. برای اینکار می‌توانید از لایه برداری که حاوی ویتامین سی باشد استفاده کنید. همچنین می‌توانید اسکراب را بدون فشار و به طور ملایم به طور دورانی روی پوست ماساژ دهید و پوست را لایه برداری کنید. در این صورت پوستی جدید بدون التهاب به وجود می‌آید و پوستتان به شدت نرم خواهد شد. فر مول این نوع لایه بردارها برای افرادی با پوست حساس طراحی شده است.

استفاده از سرم برای پاکسازی صورت

از سرم ویتامین سی استفاده کنید. این نوع سرم باعث می‌شود تا رطوبت به پوست برگردد و رطوبت پوست حفظ شود. بعد از لایه برداری انجام این مرحله بسیار ضروری است.

استفاده از مرطوب کننده

هر کدام از مرطوب کننده‌ها مخصوص نوع خاصی از پوست است. بنابراین از مرطوب کننده خاص نوع پوست خود استفاده کنید. این کار از قبل از میکاپ انجام دهید تا سطح پوست یکدست و آماده آرایش شود.

سپس از ماسک‌های خانگی یا نقابی استفاده کنید. سپس از آبرسان استفاده کنید. بعد از همه این مراحل می‌توانید آرایش خود را شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *